Maskarada

Przedstawienie trwa, póki nie zaśpiewa gruba dama!

Upiór grasuje w budynku Opery w Ankh-Morpork. Nosi maskę białą jak

kość i terroryzuje cały zespół, w tym nieśmiertelnego Enrico

Basilicę, który je bez przerwy, nawet kiedy śpiewa. Głównie

spaghetti w sosie pomidorowym.

Czy jest lepszy sposób na pozbycie się upiora niż czarownica? Na

scenę wkracza najnowsza operowa diwa, Perdita X. Nitt, o takiej

skali głosu, że może śpiewać chórem sama ze sobą. I robi to.

Aby bardziej skomplikować sytuację (bo czemu nie), za sceną pojawia

się kot, który czasami zmienia się w człowieka tylko dlatego, że to

łatwe. Nie wspominając już o starym przyjacielu babci Weatherwax,

Śmierci, którego od zbyt częstego używania boli już ostrze kosy.

I który także niekiedy wkłada maskę...

Terry Pratchett - Urodził się 28 kwietnia 1948 roku w Beaconsfield, zmarł 12 marca 2015. Jako autor opowiadań zadebiutował w wieku 13 lat. Już wtedy było oczywiste, że czeka go świetlana przyszłość. W 1965 roku zaczął pracować jako dziennikarz. W 1971 roku wydana została jego pierwsza powieść „The Carpet People”, a potem kolejne „The Dark Side of the Sun” (1976) i „Strata” (1981). W 1980 roku został rzecznikiem prasowym Centralnego Zarządu Elektroenergetyki. W 1983 roku wydana została jego pierwsza powieść z cyklu Świat Dysku - "Kolor magii". Po ukazaniu się w 1986 roku książek "Blask fantastyczny" i "Mort" Terry Pratchett zdecydował się poświęcić wyłącznie pisaniu. Od tego czasu zarówno ilość wydanych i sprzedawanych książek, jak i popularność pisarza systematycznie wzrasta. Pratchett był także autorem kilku książek dla młodych czytelników. W 1998 roku został uhonorowany przez królową brytyjską Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.

Dodaj komentarz


2. Kolejny tom bardzo długiej serii Świat Dysku autorstwa sir Terry’ego Pratchetta. Ten akurat tom bardzo mi się podobał – był ciekawy i wciągający. Nie wiem kiedy, a już czytałam ostatnią stronę. Warto sięgnąć po tę pozycję, ponieważ jest to miła lektura na rozluźnienie po ciężkim dniu. Fani po prostu nie mogą czuć się zawiedzeni. Spokojnie można ją polecić nie tylko wielbicielom fantastyki. Ja polecam.

Semi - 7 czerwca 2013 11:28


Świat Dysku doczekał się osiemnastej opowieści. Po drodze wiele się wydarzyło i choć w tej książce spotykamy czarownice z Lancre, to jak wiadomo tym co czytali wszystkie poprzednie odsłony, brakuje tej trzeciej. Wybór pada jednak na osobę która chce zrobić karierę śpiewaczą mimo swojej oryginalnej urody (a raczej jej braku). Ponieważ akcja toczy się między innymi w Ankh-Morpork nie zabraknie i Straży. Powieść jest zaskakującą satyrą na „Upiora w operze”.

Dark Noise - 6 czerwca 2013 17:01


Osiemnasty tom powieści o Świecie Dysku. Jest to oryginalna wersja Upiora w Operze autorstwa mistrza fantastyki Terryego Pratchetta. Niesamowita, wciągająca, jak zwykle przepełniona niebanalnym humorem. Pratchett jak zwykle nie zawodzi swoich fanów. Na początku akcja nie szaleje, ale później to już jest istny rollercoaster. Zagadki, gry pozorów, spisek czarownic. Dzięki Pratchettowi Upiór w Operze już nigdy nie będzie taki sam. Polecam.

Pharea - 16 maja 2013 21:08


Co za bal, maskarada na sto par! Co zrobić, gdy pewną operę zacznie nawiedzać upiór? W osiemnastej części cyklu mamy przyjemność znów spotkać Czarownice z Lancre. I jak zwykle gdy pojawiają się one na horyzoncie jest wesoło, zabawnie, ale i z domieszką ironii. Wątek kryminalny dopełnia całości. Jak dla mnie jedna z ulubionych części „Świata Dysku”. Serdecznie wszystkim polecam lekturę.

YoAnna - 8 maja 2013 17:26


Znane z innych części cyklu o Świecie Dysku czarownice postanowiły, że musi do ich grona dołączyć ta trzecia (poprzednia ich koleżanka Magrat Garlick czarownica już nie jest). Niestety ich kandydatka ma całkowicie odmienne plany związane z... operą. Talent wokalny to jedno, uroda to zupełnie inna sprawa. Do tego jeszcze jakiś upiór i zagadka, która ze zjawiskami nadprzyrodzonymi ma niewiele wspólnego. Oczywiście jak zwykle mnóstwo humoru z odwołaniami do klasyki horroru („Upiór w operze”).

Doris - 7 maja 2013 19:54


Pratchett i Czarownie. Idealne połączenie.

Aleksandra Skibińska - 26 marca 2013 09:19


Jak zwykle zabawnie! Nie można się oderwać aż do ostatniej arii ;) Historie o czarownicach są jednymi z lepszych w serii, akurat do tych książek wracam częściej. Zapewniam, że każdy kto raz pozna się z czarownicami będzie chciał więcej ;)

Agu - 24 marca 2013 21:33


Pratchettowska wersja "Upiora w operze"? To tylko pozory, choć podobieństw jest tu wiele. Tym razem wątek o czarownicach i nowej członkini zespołu, która chce być śpiewaczką. Śmieszne.

Cezary Kolczuga - 23 marca 2013 14:21


Najzabawniejsza z książek Prathetta. Kiedy zaczynałam ją czytać od razu skojarzyłam ukochanego przez moją mamę "Upiora w operze" i ciągle znajdywałam kolejne odniesienia do tego utworu w książce. Przechodzę na wiarę Pratchettanizm.

Ailuj - 23 marca 2013 12:34


Moja ulubiona cześć serii o Czarownicach z Lance. Od czasu przeczytania Maskarady inaczej patrzę na koty.

Ignam - 21 marca 2013 01:18

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj