ebook Korzeniec - Zbigniew Białas

Korzeniec

29-go czerwca 1913 roku, na nasypie kolejowym w centrum Sosnowca znaleziono ciało pozbawione głowy i na podstawie dokumentów, które korpus wciąż posiadał w wewnętrznej kieszeni marynarki ustalono, że zwłoki należą do niejakiego Alojzego Korzeńca…

Ale czytelnik nie trzyma w dłoniach kryminału-retro. Korzeniec jest raczej powieścią historyczno-obyczajową z wyraźnym wątkiem sensacyjnym. Wśród plejady bohaterów prym wiodą: wdowa po glazurniku pisząca po kryjomu powieści w odcinkach dla miejscowej prasy, niezbyt odważny redaktor, któremu przypadła w udziale rola detektywa, młoda fińska bona pracująca w pałacu Króla Wełny, celnicy, artyści, rzemieślnicy i przemytnicy.

Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. I miasto. Możliwe, że głównym bohaterem jest samo miasto. Sosnowiec – tygiel kultur – w przededniu wybuchu Pierwszej Wojny Światowej okazuje się przestrzenią sekretów i zakamarków; miastem z podszewką; miastem ukrytych pasji i motywacji.

Dodaj komentarz


To powieść historyczna i obyczajowa w jednym. Jest tu obecny wątek kryminalny, ale jest to pretekst do ukazania zjawisk społecznych i kulturowych jakie panowały w Sosnowcu przed I wojną światową. Pełno tu humoru, dowcipu i wręcz szyderstwa na stosunki z czasów kiedy Polski nie było. Tytułowy korzeniec to zwłoki bez głowy. I te zwłoki są głównym bohaterem, ale też punktem wyjściowym do ciekawej i intrygującej historii.

Doris - 31 maja 2013 17:33


Powieść obyczajowo-sensacyjna, którą rzeczywiście można by to nazwać kryminałem retro. A że lubię takie klimaty z ochotą sięgnęłam po „Korzeniec”. Czytelnik dostaje do ręki powieść pełną mieszanki kulturowej, intryg i tajemnic. Fabuła wciąga, postacie sa znakomite, całość czyta się lekko i przyjemnie. Białas znakomicie oddał klimat tamtych czasów. Nie brak tu również dobrego humoru. Polecam wszystkim miłośnikom sensacji osadzonej w początkach ubiegłego wieku.

YoAnna - 21 maja 2013 17:19


Powieść historyczno-obyczajowa. Mimo niewesołego początku książka jest pełna humoru, ironii i szyderstwa. Świetna satyra na nasze narodowe wady.

Cezary Kolczuga - 3 kwietnia 2013 19:52

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj