ebook Gdzieś dalej, gdzie indziej - Dariusz Czaja

Gdzieś dalej, gdzie indziej

"Książka jest zbiorem esejów podróżnych opowiadających o włoskim Południu. O Apulii głównie, z niewielkim wypadem do sąsiedniej Basilicaty. To wciąż prawdziwa terra incognita dla tych wszystkich, którzy ulegli niegdyś włoskiej chorobie. Wbrew pokutującym przekonaniom, tam też mieszkają ludzie, jest nawet parę interesujących kamieni, a rzeczywistość układa się w zaskakujące wzory. Autor robi wiele, by tę tezę usprawiedliwić Jego podróż na Południe – autobusem, pociągiem, samochodem, czasem rowerem – nie przebiega wedle z góry ustalonego planu. Nie jest to podróż konesera sztuk pięknych. Niewiele tu estetycznych delektacji. Muzea omijane są szerokim łukiem. Autor najwyraźniej nie szuka wrażeń, szuka raczej sensów. Albo dokładniej: sensów skrytych pod materią wrażeń. Jedzie więc na Monte Sant’Angelo, by zobaczyć grotę objawień św. Michała Archanioła i procesję ku jego czci, ale przy okazji próbuje zrozumieć, co się stało z naszą wrażliwością angelologiczną. Odwiedza pole bitwy pod Kannami, by zapytać o jej znaczenie, które wychodzi daleko poza czysto militarny wymiar. W Galatinie, podczas notte della taranta wpada w muzyczny trans, ale (już po ochłonięciu) rejestruje także współczesny kształt i przemiany tarantyzmu. To książka gatunkowo nieczysta. Nie jest to z całą pewnością przewodnik (raczej anty-przewodnik), nie jest to reportaż, ani klasyczny dziennik podróży. Podróżujemy wraz z autorem w realnej przestrzeni, ale materią jego opisów jest także tekst literacki, film, fotografia i muzyka. To książka, która nieustannie miesza poziomy i języki. Przechodzi niepostrzeżenie od zapisu chwili do zdystansowanej refleksji, od impresyjnego obrazka do języka dyskursu. To także – już finalnie – próba zastanowienia się nad znaczeniem i możliwościami pisarstwa podróżniczego.

Dodaj komentarz


No nie wiem czy minusem pozycji jest nabranie chęci do ponownego (lub pierwszego) odwiedzenia Włoch. To niewątpliwy plus, skoro książka wywołuje taką reakcję. Dla niewtajemniczonych – to nie jest standardowy przewodnik po tym kraju. To zbiór esejów, które pozwalają poznać bliżej kulturę i atmosferę jaka panuje na półwyspie Apenińskim. Nieśpieszna i świadoma podróż, która urzeknie niejednego czytelnika. Warto poświęcić czas tej książce. Może nawet dięki niej zdecydujemy się na wyjazd?

Dark Noise - 24 czerwca 2013 17:04


Wspaniała pozycja dla wielbicieli Włoch, osobiście zakochałam się w tym kraju od pierwszego wejrzenia, można tam wracać co roku i to się nigdy nie nudzi, ponieważ za każdym razem można odkryć coś nowego, nieprzepełniającego tym wspaniałym klimatem Włoch. Książka ta jest zbiorem esejów, stąd też jej nieco nieszablonowy charakter, który może urzec każdego czytelnika. Lekturę tej książki można się dosłownie delektować. Jedyny minus tej książki to niewiarygodna chęć ponownego zobaczenia Włoch po jej przeczytaniu.

Tralalalalalala - 24 czerwca 2013 15:46


Mało znane spojrzenie na Włochy. Głębokie i niespieszne wniknięcie w kulturę. Książka to swego rodzaju przemyślenia nad samą istotą podróżowania. Świadomego podróżowania.

Cezary Kolczuga - 31 marca 2013 08:20


Autor odsłania kawałek kraju, którego opisów próżno szukać w innych pozycjach. To przewodnik we włoskim stylu, autor nie pospiesza tempa narracji, pisze z fantazją i sporą gracją. Dobra pozycja dla czytelników, którzy mają już dość przewodników napisanych według tego samego szablony.

Artem - 30 marca 2013 20:17

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj