ebook Faraon - Bolesław Prus

Faraon

Faraon – powieść historyczna Bolesława Prusa, ukończona 2 maja 1895 roku. Akcja utworu rozgrywa się w Starożytnym Egipcie i opowiada o losach młodego faraona, Ramzesa XIII podejmującego walkę o niezależność władzy faraona od kasty kapłańskiej. (Wikipedia)

Dodaj komentarz


Historia walki o nowoczesność osadzona w realiach starożytnego Egiptu. Młody faraon, obejmując władzę chce zreformować kraj i uniezależnić swój urząd i pozycję od wszechwładzy kasty kapłanów. Mimo, że odnosi z początku sukcesy, to jednak siła i wpływy tej grupy są zbyt wielkie. Doskonała powieść o walce o władzę, polityce i losach jednostki próbującej samotnie stawić czoła „układowi”. Wiele dzisiejszych thrillerów eksploruje ten sam wątek. Jest ot w istocie thriller dziwiętnastowieczny, w niczym nie ustępujący dzisiejszym dziełom Archera czy Grishama.

M K - 1 lutego 2014 23:26


Powieść Bolesława Prusa zabiera czytelników do świata starożytnego Egiptu, którym rządzili faraonowie. Na jej kartach poznajemy losy młodego Ramzesa XIII, próbującego uniezależnić swoje rządy od kasty kapłanów. Całość niezwykle realnie oddaje panujące w tamtych czasach zależności, co nadaje całości dozy wiarygodności. Styl Prusa może dla niektórych być nieco ciężki w odbiorze, jednak jest to historia godna uwagi i to nie tylko, jako lektura.

YoAnna - 31 maja 2013 19:07

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj