ebook Dziewięć - Andrzej Stasiuk

Dziewięć

Warszawa, wczesne lata dziewięćdziesiąte. Drobny przedsiębiorca nie może oddać pożyczonych pieniędzy. Wikła się w gangsterską historię. Sensacyjna fabuła skrywa opowieść o pożądaniu, bogactwie, pieniądzach i rozpadającym się świecie.

"Stasiuk zmierza zawsze w jednym kierunku – metafizyki zła."

Przemysław Czapliński, "Polityka"

"Dziewięć to polemika z tradycyjną literacką wizją Warszawy."

Piotr Bratkowski, "Gazeta Wyborcza"

"Ta niezwykła powieść jest jak film noir."

Katrin Hillgruber, "Frankfurter Rundschau"

"W chirurgicznej precyzji, a jednocześnie sugestywności pisarstwa Stasiuka wychwytuję smak Hamsuna, Sartre’a, Geneta i Kafki. Dziewięć to jedno z ważniejszych osiągnięć współczesnej prozy, portret wykorzenionego i niespokojnego pokolenia Europejczyków oraz miasta pogodzonego z tym, że postkomunizm nie jest taki, jakim się go przedstawia."

Irvine Welsh, "The New York Times"

Dodaj komentarz


Powieść Stasiuka nie należy do najłatwiejszych w odbiorze. Ponadto ogólny przekaz jest dość przygnębiający i depresyjny, więc lepiej nie czytać gdy akurat dopadł człowieka podły nastrój. Jednocześnie jest to utwór niezwykle realistyczny, co chyba przygnębia jeszcze bardziej. Warszawa jawi się tu, jako całkiem nieprzyjazne miasto, którego lepiej unikać. Jeśli ktoś szuka bardziej wymagającej lektury i ma ochotę na niezbyt wesołą powieść „Dziewięć” czeka.

YoAnna - 20 maja 2013 20:39


Przygnębiająca i trudna lektura. Trudno zrozumiała. Nie dla wszystkich. Jeśli jednak lubisz twórczość Hłaski polubisz też i Stasiuka.

Cezary Kolczuga - 6 kwietnia 2013 09:17


Z kart powieści wyłania się ponure miasto pełne przemocy, niezbyt legalnych interesów i osamotnionych ludzi. Niewątpliwie to przygnębiająca lektura, ale zarazem kawałek dobrej realistycznej prozy.

Marcin Mroziuk - 26 marca 2013 13:32

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj