ebook Nielegalni - Vincent V. Severski

Nielegalni

Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu.

„Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.”

Klaus Fuchs

Oficer polskiego wywiadu, pracujący przez wiele lat poza granicami kraju, pod przybraną tożsamością, pisząc pod pseudonimem Vincent V. Severski, odsłania warsztat pracy służb szpiegowskich w różnych krajach świata.

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

Bohaterami powieści są tzw. nielegałowie, supertajni szpiedzy posługujący się za granicą nową tożsamością i dorobioną „legendą”.

Konrad powraca do Warszawy po zakończonej fiaskiem misji na Bliskim Wschodzie: znów nie udało mu się dopaść „Karola” vel Safira as-Salama, polskiego odszczepieńca, łącznika Al-Kaidy... Niejaki Hans Jorgensen szuka w szwedzkiej prasie niewinnych na pozór ogłoszeń, z których następnie odszyfrowuje zakodowane informacje... Pułkownik Stiepanowycz z mińskiego KGB krótko cieszy się z zarobionych na przemycie dolarów, gdyż pada ofiarą napadu... W październiku 1939 roku w Moskwie Beria, naczelnik NKWD, słucha referatu majora Zarubina na temat działań wywiadowczo-operacyjnych na terenie Polski. W gabinecie prezesa IPN zjawia się profesor Barda i twierdzi, że ma dokumenty, które rzucają całkiem nowe światło na zbrodnię katyńską... We współczesnej Polsce stanowisko prezydenta piastuje Stanisław Zieliński, lecz rzeczywista władza spoczywa w rękach szefa jego kancelarii, Marcina Kamińskiego – osobnika o niezbyt reprezentacyjnej aparycji, za to cieszącego się poparciem konserwatywnego elektoratu.

Wszystkie te na pierwszy rzut oka odległe od siebie wątki, postacie, miejsca i wydarzenia łączą się w niezwykłą, precyzyjnie skonstruowaną fabułę, tworząc kilkuset stronicową wciągającą historię o wyjątkowej mocy.

Dodaj komentarz


Doskonała współczesna polska powieść sensacyjno szpiegowska, której autorem jest były pracownik polskich służb wywiadowczych. Powieść osadzona w środowisku znanym autorowi, czyli w realiach wywiadu. W książce śledzimy skomplikowaną intrygę wywiadowczą, którą starają się rozwiązać funkcjonariusze polskiego i szwedzkiego wywiadu. Korzenie intrygi sięgają głęboko w przeszłość. Mamy tu arabskich i irlandzkich terrorystów, rosyjskie służby specjalne i wywiadowcze, polowania na szpiegów i kretów. Świetnie napisana powieść, która wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Gorąco polecam.

M K - 2 lutego 2014 11:15


Autor był kiedyś członkiem służb wywiadowczych. Życie tych służb przedstawił w... powieści szpiegowskiej. Wyszło to całkiem interesująco, szczególnie że historia opowiada o polskim „podwórku”. Przyglądamy się pracy służb, pracy wywiadu i jakie naprawdę mają życie agenci. Temat bardzo ciekawy, ale warsztat pisarza pozostawia wiele do życzenia. Szkoda, gdyby nie ten mankament byłby z tego świetny, godny uwagi thriller, a tak jest tylko średni.

Dark Noise - 16 czerwca 2013 14:29


Świat służb wywiadowczych. Przyjrzymy się życiu agentów, którzy z pozoru są zwykłymi obywatelami. Jak żyją w ciągłym stresie, jak muszą „grać” swoje role. Poznamy też pracę wywiadu. Nie jest to jednak żadna relacja tylko powieść szpiegowska (thriller). Nie wszystko należy brać dosłownie, choć historia jest wiarygodna, a postacie z „krwi i kości”. Pozycja idealna dla dużych chłopców, którzy marzyli (i marzą) o skomplikowanych akcjach szpiegowskich.

Doris - 31 maja 2013 18:02


Historia szpiegowska połączona z sensacją, a wszystko to na naszym rodzimym podwórku. Ciekawy pomysł, oryginalna fabuła, wciągająca akcja i niebanalni bohaterowie. Powieść porywa od pierwszej strony i czytelnik wpada w wir emocjonujących wydarzeń. Całość jest przyjemna w odbiorze, czyta się lekko i szybko, nie męczy. Polecam wszystkim wielbicielom książek z żywą, pasjonującą akcją. „Nielegalni” nie powinni być dla Was rozczarowaniem.

YoAnna - 26 maja 2013 10:39


Byłem mile zaskoczony. Powieść sensacyjno-szpiegowska o polskim wywiadzie. Pomysł przedni i dobrze zrealizowany. Ilość stron nie powinna odstraszać. To się czyta. Niestety do umiejętności pisarskich autora można mieć zastrzeżenia.

Cezary Kolczuga - 16 kwietnia 2013 22:36

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj