ebook Milczenie - Jan Costin Wagner

Milczenie

Sinikka zaginęła – znaleziono tylko jej torbę i rower. Dokładnie w tym miejscu, w którym 33 lata wcześniej inna dziewczyna została zgwałcona i zamordowana. To zdarzenie wyprowadziło z równowagi nie tylko policję i opinię publiczną, ale także jednego z dwóch sprawców przestępstwa sprzed lat. Dla niego ta podróż do przeszłości okaże się bardzo bolesna…

Nikt nie wie lepiej od komisarza Kimmo Joenty, co znaczy stracić najukochańszą osobę w swoim życiu. Joenta, komisarz z Turku, nie chce odebrać rodzicom Sinikki nadziei, że ich córka jeszcze żyje. Nawet jeśli wie, że podobieństwo tego zdarzenia do historii sprzed 33 lat jest uderzające.

„Księżyc z lodu” był bardzo dobry. „Milczenie” jest jeszcze lepsze. Jan Costin Wagner dowiódł w swojej drugiej powieści o komisarzu Kimmo Joencie, że jest mistrzem moralnej niepewności.

Tobias Gohlis, krytyk literacki „Die Zeit”, Niemcy

 

Wagner nie moralizuje, nie ocenia działań i wyborów swoich bohaterów. Pokazuje ich w momentach psychicznego i emocjonalnego rozchwiania.

Robert Ostaszewski, krytyk literacki

Dodaj komentarz


To kryminał z grupy tych, gdzie akcja płynie powoli a zbrodni wiele tu nie ma. Treść skupia się na jednym wydarzeniu i powiązaniach z przeszłością. Bliżej tej książce do thrillera psychologicznego niż kryminału. Tu dochodzi się prawdy powoli nie stroniąc od przedstawienia jaki wpływ na społeczność mają popełnione zbrodnie w miejscowości gdzie toczy się akcja. To nie jest książka dla lubiących „szybkie” lektury czytelników.


Mimo, ze autor jest Niemcem, to na akcję swej powieści wybrał fińską wioskę Turku. Historia sama w sobie nie jest specjalnie oryginalna, ani właściwie zawiła. W nieodległej przeszłości ktoś zgwałcił i zamordował nastolatkę. oczywiście sprawcy nie odnaleziono. Teraz w tym samym miejscu znika kolejna nastolatka. Czy sprawy coś łączy? Wartka akcja i zagadka nie dają się czytelnikowi nudzić. Autor świetnie kreuje postacie i dialogi. Jest co czytać. Polecam


Historia? Połączenie niemal wszystkiego, co kiedyś już gdzieś było. Czy to oznacza schematyczność? Zdecydowanie nie. Mało dialogów, niewiele opisów. Tak jakby milczenie było najważniejsze. Niebagatelną rolę odgrywa przedstawienie psychologiczne postaci. Książka do "wczytania się". Inaczej niewiele z niej wyniesiemy.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj