ebook Król odszkodowań - John Grisham

Król odszkodowań

Biuro Obrońcy Publicznego w Waszyngtonie nie jest najlepszą odskocznią do kariery dla młodego zdolnego prawnika. Clay Carter pracuje tam zbyt długo i podobnie jak większość jego kolegów marzy o lepszej pracy w prywatnej kancelarii.

Sposobność do długo oczekiwanej zmiany nadarza się, gdy sąd wyznacza go na obrońcę z urzędu czarnoskórego chłopaka oskarżonego o zabójstwo swego rówieśnika. Wina jego klienta jest bezsporna, motywy działania – niezrozumiałe. Ot, po prostu jeszcze jedno z serii bezsensownych ulicznych morderstw, jakie policja notuje każdego tygodnia. Przygotowując się do procesu, Clay natrafia na niepokojące informacje, które wskazują, że zbrodnia może mieć drugie dno, że prawdopodobnie istnieje wspólny mianownik kilku podobnych zabójstw.

Niespodziewanie z młodym adwokatem kontaktuje się niejaki Max Pace, przedstawiciel wielkiej firmy farmaceutycznej, proponując Clayowi interes życia: w zamian za 15 milionów dolarów, ma dogadać się z kim trzeba i wyciszyć sprawę, która jego mocodawców mogłaby doprowadzić do ruiny. Carter podejmuje decyzję, która raz na zawsze odmieni jego przyszłość. Wkrótce przychodzą kolejne sprawy, kolejne gigantyczne pieniądze i to o czym śni każdy prawnik – tytuł „nowego króla odszkodowań”. Niestety, wszystko ma swoją cenę...

Dodaj komentarz


Kiedyś (dość dawno) zainteresowałem się gatunkiem, który określany jest mianem thrillera prawniczego. Autor jest jednym z pisarzy, którzy często oddają do czytelniczych rąk powieści z tego nurtu. „Król odszkodowań” jednak lekko mnie rozczarował. Tematyka ciekawa i przystępnie podana, do tego wiarygodna. Jednak gdzieś po drodze akcja zaczyna szwankować i z obiecującego thrillera robi się zwykła powieść o prawnikach. Mając na uwadze początek, trochę szkoda.

Dark Noise - 14 czerwca 2013 18:49


Amerykański system prawny ze swoimi „zwyczajami” i kruczkami prawnymi może być trudny do zrozumienia dla przeciętnego Europejczyka. Znamy go głównie z filmów i książek podobnych do tej. Autor znany jest z thrillerów prawniczych i powyższa książka nie odbiega od tej konwencji. Czytelnik poznaje jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów amerykańskiego prawa – odszkodowania. Jak strony ścierają się w uzyskaniu/zmniejszeniu/umorzeniu spraw ich dotyczących. Bohaterem jest słabo opłacany prawnik, który nagle staje się 'królem pozwów”, by dość szybko spaść ze szczytu.

Doris - 22 maja 2013 12:01


Tym razem powieść wypada trochę słabiej, jednak wciąż jest to kawałek przyjemnej w odbiorze literatury. Tym, za co trzeba pochwalić autora jest jego umiejętność zaprezentowania prawniczego świata w sposób prosty i przystępny, a jednocześnie wiarygodny i prawdziwy. Prosta fabuła i trochę niedopracowana akcja cechują „Króla odszkodowań”. Jednakże fani autora wciąż powinni odnaleźć przyjemność podczas lektury tej powieści. Zawsze warto spróbować.

YoAnna - 21 maja 2013 16:59


John Grisham po raz kolejny daje nam książkę z tematyki prawniczej. Akcja toczy się wartko, fabuła nie jest skomplikowana, ale i tak bardzo interesująca. Dzięki doświadczeniu autora poznajemy procedury prawnicze, które są dość obrazowo napisane. Niestety nie jest to najlepsza z książek Grishama. Początkowo czyta się bardzo szybko i na pewno książka wciąga, jednak po jakimś czasie następuje niczym nieuzasadniony zwrot akcji i czytelnik czuje się pogubiony. Polecam fanom Grishama

Pharea - 18 maja 2013 20:49


Taki nijaki thriller prawniczy z akcją osadzoną w Stanach Zjednoczonych. Walka bohatera z własnym sumieniem (czy przyjąć propozycje wysokie propozycje finansowe za odpowiednio przeprowadzony proces, czy zachować swoje ideały). Powieść pokazuje "brudy" USA.

Cezary Kolczuga - 9 kwietnia 2013 07:50

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj