Strategie życia czyli jak zjeść ciastko i je mieć

Ciągle jeszcze zadaję pytania, miast dawać mentorskie odpowiedzi i chciałbym właśnie, żeby ta książka dotyczyła pytań – tych najprostszych i najważniejszych. Moje doświadczenie zaś ma posłużyć jako przykład, że poszukiwanie odpowiedzi na nie zajmuje myślącemu człowiekowi całe życie.

Krzysztof Zanussi, wybitny reżyser, bez którego polskie kino nie osiągnęłoby tak wielkiego rozmachu artystycznego, przenosi swoje rozważania na grunt literatury. Słowem potrafi – równie sugestywnie jak za pomocą obrazu filmowego – wzbudzić w odbiorcy niepokój. Zadaje proste, ale spędzające sen z powiek pytania o możliwości, jakie przed człowiekiem stawia Los. Zastanawia się, na ile sposobów można przeżyć życie i czy któryś ze sposobów jest etycznie słuszniejszy od innych. Uwodzi czytelnika pisząc jednocześnie o religii, dinozaurach i kolorowych skarpetkach.

Strategie życia można traktować jako filozoficzny przewodnik po kluczowych momentach w życiu każdego człowieka.

Dodaj komentarz


Po raz kolejny stwierdzam, że Stefan Darda jest jednym z moich ulubionych autorów powieści grozy. Znakiem rozpoznawczym jego prozy jest wyjątkowo oryginalne i twórcze wykorzystanie motywów zjawisk nadprzyrodzonych rodem z ludowych opowieści, starannie budowana atmosfera grozy i tajemniczości wzbudzająca nieokreślony niepokój, swoista logika wydarzeń, trudna do zgłębienia, lecz za to intuicyjnie wyczuwalna, no i te nieszczęsne otwarte zakończenia nieustannie podsycające apetyt.

Karolina Małkiewicz - 7 czerwca 2013 08:54


Dwie pierwsze części wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie, więc nie omieszkałem sięgnąć po ostatni tom cyklu. Proza Dardy jest bardzo oryginalna (choćby twórcze wykorzystanie zjawisk nadprzyrodzonych znanych z ludowych opowieści). Wszechobecny nieokreślony niepokój. Zaskakujące otwarte zakończenia. Wciąga mimowolnie.

Cezary Kolczuga - 6 kwietnia 2013 19:05

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj