ebook Od Valinoru do Mordoru - Andrzej Szyjewski

Od Valinoru do Mordoru

Cyfrowe wznowienie rewelacyjnej, niedostępnej od lat, kultowej książki Andrzeja Szyjewskiego. Niniejszy tom ukazuje fantastyczny, precyzyjnie wykreowany mitologiczny świat twórcy ""Władcy pierścieni"". Jednak szczególny nacisk został tu położony na zbadanie prawdziwego dzieła życia Tolkiena, jakim był "Silmarillion" i powiązane z nim legendarium. Tolkienowi zależało na tym, by wartości dawnych legend przekazać ludziom, którzy nigdy się z nimi nie zetknęli. "Kallevala", "Eddy", legendy skandynawskie, celtyckie, staroangielskie... Wszystkie te przekazy - ich bohaterowie i najsłynniejsze symbole - niosą ze sobą istotne wartości i idee, które od dawna przestały interesować współczesnych twórców zachodniej kultury, zauroczonych postępem i zmianą. Autor próbuje wykazać, że zamierzeniem Tolkiena było przypomnienie tych wartości i odwoływanie się do nich jako pewnej skarbnicy prowadzącej do samych podstaw człowieczeństwa i relacji z sacrum. Wydanie cyfrowe zawiera pełne przypisy oraz kompletną bibliografię, co pozwala wykorzystać tą pozycję również do pracy naukowej.

Dodaj komentarz


Ciężko uwierzyć, że świat, będący tłem wydarzeń "Władcy Pierścieni", powstał w całości w głowie Tolkiena. Niniejsza lektura odsłania inspiracje autora oraz zbiór wartości, który chciał przekazać czytelnikom. Znajdziemy tu opis mieszaki wielu kultur i legend z różnych części Europy, które w magiczny sposób połączyły się w spójną masę, którą Tolkien uformował w cykl doskonałych książek.

Artem - 3 kwietnia 2013 14:19


Wyjątkowa książka. Analiza dzieł Tolkiena, która koncentruje się ukazaniu wpływów, zapożyczeń i inspiracji autora m.in "Władcy pierścieni". Dla każdego fana Środziemia pozycja obowiązkowa.

Cezary Kolczuga - 27 marca 2013 09:49

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj