Lód

Książka XX-lecia rankingu "Polityki".

Długo oczekiwana powieść najlepszego polskiego pisarza S-F.

Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu – lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie…

Fabuła Lodu wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość.

To opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje. To kolejny literacki majstersztyk Jacka Dukaja, dzięki któremu czytelnicy będą mogli poznać nie tylko fascynującą, mrożącą krew w żyłach "inną możliwą" historię świata, ale również będą mieli okazję wraz z bohaterem powieści odbyć niezwykłą podróż ekspresem transsyberyjskim i stanąć oko w oko z Innym.

Jacek Dukaj znowu udowadnia, że w fantastyce wciąż nie powiedziano ostatniego słowa.

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych . w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Powieść wyróżniona Nagrodą Kościelskich 2008 i nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

Dodaj komentarz


Porządne, ciężkie tomiszcze. Wbrew niektórym opiniom - znakomita. W przeciwieństwie jednak do dużej części fantastyki, zmusza do myślenia, odbiór nie jest najłatwiejszy. Warto się jednak zagłębić w świat "Lodu", bowiem oferuje on naprawdę dużo rozrywki na najwyższym poziomie - to jeden z przykładów, że polscy pisarze i twórcy są w światowej czołówce

Majkelos - 25 czerwca 2014 10:00


Świetna pozycja. Jest to kolejna książka jednego z lepszych polskich pisarzy zajmujących się fantastyką. Co prawda czasami książki te nie są takie łatwe, warto się jednak nie zniechęcać, bo są to naprawdę dobre pozycje w polskiej literaturze. Można się naprawdę wciągnąć czytając tę książkę, fabuła jest naprawdę dobra, sam pomysł na książkę był moim zdaniem oryginalny. Najważniejsze to wejść w świat przedstawiony, a potem idzie już łatwo. Oczywiście jeśli ktoś za fantastyką nie przepada to może nie spodobać mu się książka, ale reszcie na pewno przypadnie ona do gustu.

Tralalalalalala - 24 czerwca 2013 19:26


Lubię historie alternatywne, więc i z tą się zapoznałem. Jest niezwykła. Autor za punkt wyjścia przyjął datę związaną z tzw. meteorytem tunguskim. I się zaczyna. Na świecie panuje zimno, ale cywilizacja istnieje, tylko że sprawy przybierają zupełnie inny obrót jaki znamy z historii. Świetna inteligenta fantastyka z pokaźną liczbą szczegółów. Jednak nie jest to książka dla każdego. I nie chodzi o objętość. Autor (poprzez bohatera) wprowadza trochę filozofii, a to nie będzie raczej odpowiadać czytelnikom oczekującym prozy lekkiej i łatwej.

Dark Noise - 13 czerwca 2013 08:01


Moje pierwsze zetknięcie z Dukajem. Książka grubego kalibru, nie tylko jeśli chodzi o ilość stron, ale także o przekaz. Trochę się obawiałam tej lektury, czytając różne opinie na temat twórczości autora, aż w końcu postanowiłam przekonać się osobiście. I nie żałuję. Jest inteligentnie, wielowątkowo i zmusza do przemyśleń. „Lód” to nie jakaś miałka, bezsensowna opowiastka, lecz rasowe science fiction. Polecam.

YoAnna - 14 maja 2013 16:46


Katastrofa Tunguska to wyjściowe zdarzenie dla tej opowieści. W 1908 roku ziemię skuł mróz. i zaczęła się inna historia. Glacjusze rozpoczęli swój pochód po kontynencie aby w 1924 być już w Warszawie. Narratorem powieści jest świadek tych wydarzeń, matematyk Benedykt Gierosławski. „Lód” to według mnie świetnie napisana historia alternatywna. Mnóstwo szczegółów. Może być jednak momentami lekko nużąca (podczas filozoficznych rozważań bohatera na temat siebie i wszystkiego dookoła). Nie będę zdradzała więcej treści, to trzeba przeczytać.

Doris - 13 maja 2013 18:11


Dukaj w całej swojej okazałości. Pokaźnych rozmiarów książka, która zadowoli każdego fana twórczości Dukaja. Pozycja, którą należy przeczytać (po co komentować coś czego się nie czytało? - nie ma to sensu). Jak zwykle książka wymagająca, inteligentnie napisana, przyciągająca czytelnika jak magnes, wielopłaszczyznowa i wielowątkowa historia - to wszystko sprawia, że nie można się od tej książki oderwać. Polecam książkę, gdyż warto czasem sięgnąć po literaturę ambitniejszą

Pharea - 11 maja 2013 13:01


Potężne tomisko, które ma grubo ponad 1000 stron. W trakcie czytania są momenty mniej i bardziej pasjonujące, ale całość składa się bardzo dobrą lekturę. To kolejna dobra pozycja od Dukaja, która trafiła do moich rąk.

Artem - 3 kwietnia 2013 10:25


Pożyczyłam od kolegi z zamiarem przeczytania, choć objętość nieco mnie przerażała. Zabierałam się jak pies do jeża. Po czym książkę wziął mój mąż, przeczytał, dzielnie zmagając się z ogromem tekstu, skończył, zamknął i powiedział - "Nie, nie musisz czytać, nie jest aż takie dobre, jak mówią". Uwierzyłam mu, bo jak tu nie wierzyć mężowi?

Agnieszka Kolano - 2 kwietnia 2013 22:52


Świetnie napisana powieść. Kapitalny pomysł historii alternatywnej. Niestety momentami może nużyć poprzez filozoficzne rozważania bohatera. A może właśnie o to chodzi? Dać czytelnikowi nie tylko rozrywkę, ale zmusić też do zastanowienia nad otaczającym światem? Trudna lektura, ale godna uwagi.

Cezary Kolczuga - 28 marca 2013 12:02


Lód to koszmarnie ciężka książka. Jest też książką niesamowicie dobrą.

Aleksandra Skibińska - 26 marca 2013 06:37

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj