Bogowie, Honor, Ankh-Morpork

Coś nowego pojawiło się między starożytnymi miastami Ankh-Morpork i Al-Khali. Dosłownie. To wyspa, wynurzająca się z dna Okrągłego Morza Dysku.

Ponieważ jest niezamieszkana i oba miasta roszczą sobie do niej prawa, komendant Vimes ze swymi wiernymi strażnikami staje wobec zbrodni tak wielkiej, że żadne prawa jej nie obejmują. Nazywa się „wojna”.

Ale nie lękajcie się. Wszystko to dzieje się na dalekim świecie Dysku, gdzie chciwość i ignorancja wpływają na działania polityków i gdzie całkiem normalni ludzie zachowują się czasem jak totalni idioci. Krótko mówiąc, w świecie zupełnie niepodobnym, przynajmniej na pierwszy rzut oka, do naszego.

Dostajemy do rąk książkę, której wartką akcją i szalonymi przygodami zachwyci się syn, a ukrytymi aluzjami - ojciec.

Piotr Sarzyński, Polityka, 9 lipca 2005

Dodaj komentarz


To już dwudziesta pierwsza odsłona opowieści ze Świata Dysku. Odsłona dość nietypowa. Jest tu oczywiście dużo humoru, choćby ze względu na Straż Miejską. Jest też jednak sporo satyry na obecną w naszym świecie obłudę, postawę polityków i walkę o władzę „przykrytą” odpowiednią demagogią. Mimo wszystko miłośnicy twórczości autora nie powinni być rozczarowani. Książkę szybko się czyta, a zabawa jest przednia. Polecam.

Dark Noise - 7 czerwca 2013 06:57


Mam mieszane uczucia co do twórczości sir Terry’ego Pratchetta. Autor ten jest satyrykiem, przedstawia w swoich książkach pewne wady, pewne cechy, które obserwuje dookoła, w otaczającym go świecie, ale nie każdemu może się to podobać. Ja jak pisałam, mam mieszane uczucia. Jest to zdecydowanie specyficzna pozycja, ale z pewnością znajdą się jej fani. Ja jednak o nich nie należę, a przynajmniej teraz. Może kiedyś Pratchett do mnie dotrze.

Semi - 6 czerwca 2013 17:38


Dwudziesta pierwsza część opowieści o Świecie Dysku, której autorem jest sir Terry Pratchett. Tym razem czytelnik znów spotyka znaną i lubianą Straż Miejską. Jak to zwykle w tym przypadku na pewno nie jest nudno. Walka Ankh-Morpork vs. Klatch o wyspę Leshp poprawia humor i pozostawia uśmiech na długi czas. Całość czyta się niemal sprintem, fani autora nie powinni się rozczarować tym tomem.

YoAnna - 29 maja 2013 22:04

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj