ebook Battlefield 3: Rosjanin - Andy McNab,Peter Grimsdale

Battlefield 3: Rosjanin

Być może, gdyby zachował nieco więcej powściągliwości, wciąż pracowałby w Specnazie, na jakiejś cywilizowanej placówce, rekompensując sobie lata bezgranicznego poświęcenia i bezwzględności; być może wtedy odzyskałby choć trochę utraconego człowieczeństwa... Ale Dima do powściągliwych nie należał...

Specnaz. Ta nazwa zawsze napełniała lękiem wrogów Matki Rosji. Lecz teraz, gdy kraj zszedł na psy, czy jest jeszcze o co walczyć? Dima Majakowski – legenda elit rosyjskich sił specjalnych – nie chce mieć już z tym wszystkim nic wspólnego.

Jednak gdy okazuje się, że zagrażający bezpieczeństwu państwa zbieg pojawia się w Teheranie, Kreml życzy sobie, by to właśnie Dima ruszył do akcji. Ma on odzyskać coś, na czym jego politycznym szefom niezwykle zależy. A propozycję złożono mu tak, by wierchuszka nie musiała przyjmować odmowy do wiadomości.

Były żołnierz Specnazu nie ma więc wyjścia: musi wyruszyć w sam środek piekła na czele oddziału starannie wyselekcjonowanych i zaprawionych w boju komandosów. A takie działania na pewno nie umkną krążącym po nieboskłonie amerykańskim satelitom zwiadowczym.

Dima i jego ludzie wkrótce staną się problemem dla żołnierza marines, sierżanta Henry’ego „Blacka” Blackburna. Ludzie Blacka, wysłani do Iranu w celu odnalezienia zaginionego patrolu, choć wcale nie szukali kłopotów, koszmarnie w nie wpadną.

Podczas gdy Iran będzie pogrążał się w coraz większym chaosie, Dima i Black staną przed koniecznością zrewidowania wszystkiego, w co do tej pory wierzyli; znajdą się w sytuacji, wymagającej od nich morderczej walki o życie swoje i kolegów, o honor i... o życie milionów.

Będą zdani wyłącznie na siebie. A zegar cały czas tyka...

Książka wyszła spod pióra znanego brytyjskiego pisarza i byłego żołnierza sił specjalnych SAS, Andy’ego McNaba. Jego doświadczenie, wykorzystane przy tworzeniu gry Battlefield 3, przeniosło ją na absolutnie niedościgniony poziom realizmu. Powieść Battlefield 3 nie jest prostą fabularyzacją rozgrywki na kartach książki – to sensacyjno-polityczny thriller wojenny, w którym czytelnik znajdzie wszystko to, co najlepsze ma do zaoferowania ten gatunek prozy. Trzymająca w napięciu fabuła nie pozwala oderwać się od lektury.

Dodaj komentarz


Nie znam tej gry i raczej nie poznam, ale książka to co innego. Wprawdzie nie przepadam za takimi „produkcjami” ale tematyka jest dla mnie interesująca. która powstała na podstawie gry. Autor oddał do rąk czytelników całkiem zgrabny thriller militarny. Widać, że wie o czym pisze (pisarz był członkiem oddziałów specjalnych). Dużo się tu dzieje, a opisy zasad działania grup specjalnych są przekonujące i wiarygodne.


Oto kolejna książka, która powstała na podstawie gry komputerowej. Jednak w odróżnieniu od innych pozycji tego typu ta zasługuje na uwagę. Mimo pierwowzoru książka jest dość dobrym thrillerem militarnym. W dużej mierze to zasługa autora (który notabene był też konsultantem przy tworzeniu gry). Pisarz służył w oddziałach specjalnych. Wprawdzie nie były to oddziały rosyjskie, ale ogólny mechanizm jest podobny. Całkiem dobra tzw. męska literatura.


Napisani dobrej książki, której fabuła opiera się na znanej grze komputerowej, to niełatwa sztuka. I choć nie jestem zwolenniczką tego typu produkcji, musze przyznać, iż tym razem mi się podobało. Akcja trzyma w napięciu, wciąga, nie ma czasu na nudę. Wydarzenia przedstawione są w sposób przykuwający uwagę, a styl autora ułatwia odbiór. Na pewno nie lada gratka dla fanów komputerowego pierwowzoru.


O rany! To jest też taka książka?? Gramy w tą grę, ale nie wiedziałam, że powstała i książka:) Już wpisuje na listę, a widzę, że przeczytać warto:)


"Battlefield 3" to przeniesienie gry komputerowej na papier. Czy się udało? Moim zdaniem tak. Realizm godny pozazdroszczenia (wpływa na to nie tylko prosty żołnierski język), sporo brutalności (taki był zamysł autora). Dobrze się to czyta, choć niektórych odrzuci.


Ruskie są fajne. A tu mamy anglika piszącego o ruskich. Podwójnie dobrze.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj