ebook Arabska krew - Tanya Valko

Arabska krew

Kontynuacja bestsellerowych powieści Tanyi Valko: „Arabska żona” i „Arabska córka”. 

Historia miłosna w czasach współczesnej wojny. Autorka opisuje dalsze niezwykłe losy matki i jej córki. Przedstawia szarpane rewolucją kraje arabskie oczami Europejki, która próbuje zaaklimatyzować się w muzułmańskich realiach. Książka ukazuje okropieństwa wojny, pasje i uczucia, a przede wszystkim podłoże psychiczne ludzkich czynów w ekstremalnych sytuacjach. Obnaża okrucieństwo i bezwzględność tyrana wobec cierpienia zwykłych ludzi. Czy Dorota i Marysia po odnalezieniu się po latach w Arabii Saudyjskiej będą już zawsze razem? Czy ich związki są udane i czują się w nich spełnione? Jak zmieni się ich świat? Jak będzie wyglądała Libia po rewolucji? Czy o taki kraj walczyli powstańcy? 

Tanya Valko doskonale zna Libię i kraje muzułmańskie. I chociaż opisane wydarzenia są tylko fikcją literacką, zapewniam, że czyta się je z zapartym tchem.

„Magazyn Literacki KSIĄŻKI”

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, następnie asystentką Ambasadora RP, obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek o Libii „Libia od kuchni”, „Życie codzienne w Trypolisie” oraz „Sahara – ocean ciszy”. Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały książkami „Dość odchudzania – czas na dietę” i „Nowoczesna książka kucharska”.

Dodaj komentarz


Mimo że poprzednie opowieści z tej „serii” miały pewne mankamenty, które nie bardzo mi odpowiadały, to i tak sięgnąłem po kolejną, trzecią część. Trzeba przyznać, że historia jest wciągająca. Niestety „Arabska krew” jest chyba najgorszą spośród wszystkich części. Szokowanie czytelnika nadal takie same, a nawet większe, przez co kultura islamu wydaje się „największym złem” na naszej planecie. Nie jest to dobre podejście. Może wywoływać wśród czytelników zachowania ksenofobiczne, a chyba nie o to chodziło.

Dark Noise - 14 czerwca 2013 16:06


Trzecia z cyklu po "Arabskiej żonie" i "Arabskiej córce" wstrząsająca powieśc o brutalnym życiu w świecie islamu. Akcja faktycznie trochę zwalnia, a dialogi są byle jakie, jednakże ksiązka nadal intryguje i szokuje. Może tego "szokowania" jest już za dużo, ale nadal czyta się to dość szybko i ksiązka może dostarczyć radości z czytania w tym sensie, ze czytelnik poznaje inną kulturę ( a przynajmniej stereotypy jej dotyczące). Jeśli ktoś czytał wcześniejsze części na pewno sięgnie i po tą

Pharea - 5 czerwca 2013 21:04


Trzecia część arabskiego cyklu. Całość jest dość kontrowersyjna i niekoniecznie zgodna z rzeczywistością. Tak, jak w przypadku poprzednich części książka ma szokować. Niekoniecznie udany to pomysł, gdyż kultura islamska i tak nie cieszy się przychylnością ze strony innych społeczeństw. Całość wypada dość niekorzystnie, tak jak wspomnieli już poprzednicy - jakby termin wydania zbliżał się nieubłaganie, przez co od strony stylu i języka wyszło blado. Nie polecam.

YoAnna - 28 maja 2013 20:15


Po „Arabskiej córce” nie sposób opuścić „Arabską krew”. Niestety książka jest oparta na stereotypach. Akcja toczy się dość wartko, ale „psychologia” bohaterów jest płaska i mało przekonująca. Dialogi brzmią sztucznie. Autorka nie jest dobrą obserwatorką. Nie potrafi się odpowiednio wczuć w kulturę islamu (traktuje ją z góry) przez co powieść powiela błędne oponie na temat krajów arabskich. Do tego niechlujny język narracji. Valko się gdzieś śpieszyła?

Doris - 6 maja 2013 17:24


Po "Arabskiej żonie" i "Arabskiej córce" przyszła kolej na "Arabską krew", ostatnią część trylogii. Niestety rozczarowałem się. Mnóstwo stereotypów. Poza tym wydaje się, że autorka śpieszyła się z publikacją. Książka jest napisana niechlujnie, dialogi sztywne, a redakcja chyba zaspała. Nie polecam, choć temat ciekawy.

Cezary Kolczuga - 3 kwietnia 2013 18:11


Zdecydowanie książka warta przeczytania, zresztą jak każda, która opowiada tragiczną historię. Polecam

Zakurzona półka - 26 marca 2013 16:00

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj