ebook Andrzejki - Wojciech Śliwerski

Andrzejki

Troska o zapewnienie sobie powodzenia i szczęścia towarzyszyła wszystkim ludom przez wieki i stąd w ich życiu liczne były wróżby, magiczne zabiegi i zaklęcia. Późną jesienią, gdy dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe, rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wówczas okres zalotów i wróżb. Wieczór dnia św. Andrzeja poświęcony był wyłącznie wróżbom matrymonialnym. Do dnia dzisiejszego wiele z dawnych przepowiedni i wróżb przekształciło się w barwne widowiska i jako zabawy przetrwało do naszych czasów. Książka ta ma pomóc w przygotowaniu bogatego, atrakcyjnego, pełnego humoru a zarazem tajemniczości wieczoru andrzejkowego. Autor prezentuje w niej obszerny wybór wróżb andrzejkowych: tradycyjnych i nowych - zupełnie nieznanych, rozbudzających ciekawość i chęć poznania ludowej tradycji.SPIS TREŚCI I. Źródła ludowej tradycji II. O organizacji słów kilka Wróżba z łupiny orzecha Wróżba z butelką Wróżba „Kim będę?” Wróżenie za pomocą butów A może tak? III. Księga wróżb Wróżby z wosku Wróżby w wiejskim gospodarstwie Wróżby we śnie i na jawie Wróżby z udziałem wody, świeczki i ognia Wróżby z obierzyn, butów, naczyń, kartek i klusek Wróżby nowe, nowsze i najnowsze Wróżby wykorzystujące symbolikę cyfr Znaczenie cyfr Wróżby z kart Wróżby z imion i kart Wróżby z talii 24 kart Wróżba z dwóch talii Wróżba ankietowa

Dodaj komentarz


Andrzejkowe wróżby to tradycja. Niestety ta tradycja zanika. W pewnym sensie ta książka jest tego dowodem. Kiedyś po prostu większość (jeśli nie wszystkie) wróżby i zabawy znało się na pamięć. Teraz jest potrzebna książka. Nie rozumiem do końca idei tego poradnika. Mam niestety wrażenie, że wpisuje się w nurt, o którym napisał poprzednik - "Nie wiesz jak coś zrobić, my Ci powiemy". A gdzie samodzielne myślenie i inicjatywa?

Doris - 18 maja 2013 08:37


Pusty śmiech mnie ogarnął przy przeglądaniu tej książki. Jak tak dalej pójdzie to niedługo będziemy mieli na rynku poradniki typu "Jak gotować mleko" lub "Jak otwierać butelkę z piwem" (w niektórych krajach kapsle są odkręcane więc problemu nie ma).

Cezary Kolczuga - 15 kwietnia 2013 16:27

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj