ebook Amulet - Leon Brofelt

Amulet

Dawid Schatz, jako młody chłopiec wchodzi w posiadanie dziwnego przedmiotu. Z czasem odkrywa, że przedmiot ten wykazuje niezwykłe właściwości. Jednocześnie, już jako młody mężczyzna, odkrywa w sobie niesamowitą zdolność przewidywania wyników… gier losowych. Całe jego długie życie wypełnione jest wątpliwościami, czy wierzyć w cudowne działanie amuletu, w swoje niezwykłe zdolności, czy to, co go spotyka, to zwykły zbieg okoliczności, czy może efekt diabelskich zgoła sztuczek? Bohater Leona Brofelta jest człowiekiem prostym i z gruntu dobrym, wrażliwym, niezbyt wykształconym, ale dobrze wychowanym. Jest przy tym kaleką obdarzonym wybujałym temperamentem, imponującym zdrowiem i kondycją. Jak sobie radzi z niespotykanym talentem i co jeszcze wynika z jego cech, o tym opowiada autor snując gawędę o życiu – obfitującym w momenty dramatyczne, czasem komiczne - od narodzin Dawida w 1927 roku aż po dzień dzisiejszy. Patronat medialny: TwojaKultura.pl Recenzje: Powieść Leona Brofelta, tekst ciekawy i napisany z talentem, przywołuje na myśl utwory, o których już zapomnieliśmy w ostatnich latach, a które zapewne jeszcze nie raz będą powracaćnie tylko w rozważaniach historycznoliterackich. Myślę o prozie realistycznej, której centralnym zagadnieniem poznawczym była próba dania świadectwa czasowi, w jakim się żyło. Tutaj rzeczywistością literacką jest czas ostatniego pięćdziesięciolecia, nawet jeśli widziany on jest w wyimku i z pewnym naruszeniem praw chronologii. Realizm ("magiczny") tej prozy odczuwa się na każdym kroku. Autor ufa poznawczej prawdzie życia, nie ucieka w mgielne przestrzenie wyobraźni, wiernie trzyma się ziemi i opowiada po stronie literatury, by tak rzec, werystycznej. Wydaje mi się, że powinno to być atutem "Amuletu", zwłaszcza w czasach zupełnego rozwichrzenia stylów narracji, beztroskiego bawienia się wypowiedzią prozatorską, uciekania się do pastiszu, persyflażu, tekstu-cytatu itd. Czytelnik współczesny może czuć się znużony coraz częstszym prestidigitatorstwem formalnym, ma prawo oczekiwać tekstów bliższych jego życia. I "Amulet" takąszansę mu daje. Mówiąc o "realistyczności" tej powieści, trzeba jednak koniecznie dodać, iż jest ona przy tym w ścisłym tego słowa znaczeniu utworem "literackim". Leon Brofelt umiejętnie przywołuje konwencje powieściowe, trafnie zakreśla czas opowiadanej przez siebie historii. Marian Kisiel

Dodaj komentarz


Zgodzę się z Doris, że książki w formie elektronicznej nie są jeszcze dla wszystkich. Na pewno jest to częściowo spowodowane kosztami druku, jednakże nie każdy ma czytnik, by usiąść sobie z taką książką gdziekolwiek, a nie przed monitorem komputera. "Amulet" jest bardzo zajmującą lekturą, której akcja dzieje się podczas II Wojny Światowej. Pomysł na fabułę bardzo dobry, a połączenie fantastyki i powieści obyczajowej wychodzi bardzo poprawnie. Polecam

Pharea - 11 maja 2013 21:22


Coraz więcej książek jest dostępnych tylko w formie elektronicznej. Nie do końca uważam to za dobry pomysł (jednak nie każdego stać na dobry czytnik e-booków mimo że ceny systematycznie spadają). Sama książka jest dość interesująca. Ciekawe połączenie powieści obyczajowej i fantastyki. Historia życia posiadacza pewnego tajemniczego amuletu. Niektórych zapewne wciągnie. Mnie jakoś mocniej nie zaciekawiło. Nie oznacza to, że książka nie jest godna uwagi. Niejeden czytelnik odnajdzie tu przyjemność w lekturze.

Doris - 2 maja 2013 22:23


Książka dostępna jedynie w wersji elektronicznej, co staje się pomału na naszym rodzimym rynku wydawniczym coraz bardziej popularne. Lekki styl autora, intrygująca historia, dostatek zagadek sprawia, iż „Amulet” jest lektura przyjemną i ciekawą. Dla mnie osobiście dodatkowym atutem jest czas osadzenia akcji – historia Żydów w okresie II wojny światowej oraz czasy powojenne. Ponadto zawsze fascynowała mnie alchemia, tak więc powieść przypadła mi do gustu.

YoAnna - 2 maja 2013 19:27


Ciekawe połączenie fantastyki z powieścią obyczajową. Mnie jakoś nie ujęło za serce. Nie oznacza to, że powieść jest zła. Takie czytadło, dobre czytadło.

Cezary Kolczuga - 5 kwietnia 2013 21:22


Tą książkę cudownie się czyta. Zdecydowanie polecam wszystkim, ponieważ jest w niej i trochę obyczajówki, i trochę fantastyki i trochę historii nawet.

Aleksandra Skibińska - 5 kwietnia 2013 13:55

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj