ebook Alicja w krainie czarów - Lewis Carroll

Alicja w krainie czarów

Alicja w krainie czarów to książka od dziesięcioleci należąca do ścisłego kanonu literatury światowej - nie tylko tej dziecięcej. Jej znajomość, także dzięki licznym opracowaniom adresowanym dla dzieci - w tym filmom i animacjom - jest powszechna niemal na całym świecie.Główna bohaterka książki trafia do niezwykłej krainy, w której spotyka się z postaciami i zdarzeniami na pozór absurdalnymi.Akcja przebiega w konwencji snu prowokuje jednak czytelników do wielu refleksji, a w przypadku najmłodszych - dla których książka jest po prostu piękna baśnią - korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni.

Dodaj komentarz


W sumie to całkiem fajna bajka dla dzieci, jest śmieszna, wciągająca, pozwala na rozwinięcie wyobraźni. Może nam zagwarantować oddalenie się w niezwykły i nieznany nam świat, bez ruszanie się z miejsc. Myślę, że nawet osoba dorosła może powrócić do tej książki, by przypomnieć sobie lata dzieciństwa i na nowo ją zinterpretować, odnaleźć wcześniej niezauważalne dla niego elementy, które teraz mogą nabrać znaczenia.


Jak byłem mały to nie lubiłem tej opowieści. Być może nie zrozumiałem jej w pełni. Jak dorosłem, to nie omieszkałem sobie odświeżyć. I wtedy doceniłem tą bajkę – niebajkę. Absurdalny humor, ciekawe aluzje, plejada postaci reprezentujących przeróżne ludzkie charaktery. To można czytać wielokrotnie i za każdym razem znajdując inne „ukryte” przez autora prawdy. Nie jest więc dziwne, że książka była wielokrotnie ekranizowana.


Przepiękna bajka, do której można wracać wielokrotnie, i która nigdy się nie nudzi. Tak na prawdę nie powinna być adresowana tylko do dzieci, bo niesie ze sobą konkretne przesłanie i wielu elementów dzieci mogą nie zrozumieć. Bajka wciąga, jest interesująca, z niebanalnym humorem i bardzo bogatymi i wyrazistymi postaciami. Szczególnie zapadają w pamięć Kot i Szalony Kapelusznik. W wersji okrojonej może być odpowiednia dla dzieci.


Kolejna bajka z mojego dzieciństwa. Ulubiony bohater – kot… dlaczego? Ciężko odpowiedzieć, przecież jest on tajemniczy, trochę złośliwy, trochę zabawny, egoistyczny i przede wszystkim tajemniczy. Książka wspaniale przedstawia ludzkie charaktery, które zostają wcielone w przeróżne postacie i istoty. To książka, która może przestraszyć, zasmucić, ale również rozbawić, zaintrygować. Pozwala przenieść się do świata, który nie do końca jest piękny i idealny.


Historię Alicji nazywać oklepaną to jawne nadużycie. Owszem jest to znana opowieść, ale z pewnością nie oklepana. Mnogość aluzji, absurdów (które można odczytać na wiele sposobów), smaczków, zawirowań akcji i ciętej satyry do dziś może zadziwiać. I wbrew pozorom nie jest to książka dla dzieci (jak czytałam będąc dzieckiem, nie polubiłam tej książki). Wiele z elementów powieści dzieci najzwyczajniej nie zrozumieją.


Historia Alicji jest dość oklepanym tematem. Jednak nadal urzeka magią.


Kto nie zna historii Alicji i jej magicznej przygody. Zawsze marzyła mi się podobna historia, niestety nie było mi dane,


Świetna lektura, ale nie do jednokrotnego czytania, bo z każdym następnym razem wyłapuje się coraz to nowe smaczki i aluzje. Koniecznie trzeba mieć w domu - dla dzieci wersję papierową (nie uważam, że dziecko się wystraszy, trzeba tylko trochę tłumaczyć przy czytaniu), jak podrosną, jak najbardziej na czytnik :)


Moim zdaniem książka błędnie przez wiele osób zaliczana do grona książek dla dzieci. Z uwagi na mnogość aluzji i zawiłość językową dużo bardziej nadaje się jako pozycja dla czytelnika dorosłego. Dzieci można nią co najwyżej wystraszyć.


"Alicja", to jest taka książka, którą trzeba przeczytać kilka razy. Pierwszy raz, jako dziecko, drugi raz, jako nastolatek, trzeci raz w wieku dojrzałym, czwarty raz - własnym dzieciom i piąty - wnukom. I za każdym razem treść będzie inna.


Czytałem wielokrotnie. Zawsze odkrywałem coś innego. Niezwykła książka. Absurd na absurdzie, ale o to właśnie chodzi. Powstało kilka ekranizacji. Lepszych i gorszych (najbardziej moim zdaniem ducha oddaje wersja Hallmark).


Książka na której uczyłam się czytać. Nie pamiętam ile razy już ją czytałam, ale wiem, że przeczytam ją jeszcze kilka, jeśli nie kilkanaście razy! Pozycja obowiązkowa dla wszystkich!


Chyba każdy zetknął się choć raz z biegnącym białym kólikiem lub z usmiechem bez kota. Przyznam, że choć nie jest to jedna z moich ulubionych bajek, to jednak chylę czoła przez fantazją autora.


Przygody Alicji są pełne fantastycznych stworzeń oraz tak ciekawych zwrotów akcji, że książkę czytałam parę razy. Jednak zawsze ulubionym bohaterem będzie kot:)


Niestety nigdy nie byłam fanką Alicji. Przeczytałam raz i mi wystarczyło. Jakoś ten świat królika i innych stworów nie zachwycił mnie. Ale jeśli ktoś lubi taki baśniowy świat, to może to byc książka dla niego. Lecz mała rada - zanim ktoś obejrzy film, to może jednak książka powinna pojawić się pierwsza :)

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj