ebook Alicja w krainie czarów - Lewis Carroll

Alicja w krainie czarów

Alicja w krainie czarów to książka od dziesięcioleci należąca do ścisłego kanonu literatury światowej - nie tylko tej dziecięcej. Jej znajomość, także dzięki licznym opracowaniom adresowanym dla dzieci - w tym filmom i animacjom - jest powszechna niemal na całym świecie.Główna bohaterka książki trafia do niezwykłej krainy, w której spotyka się z postaciami i zdarzeniami na pozór absurdalnymi.Akcja przebiega w konwencji snu prowokuje jednak czytelników do wielu refleksji, a w przypadku najmłodszych - dla których książka jest po prostu piękna baśnią - korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni.

Dodaj komentarz


W sumie to całkiem fajna bajka dla dzieci, jest śmieszna, wciągająca, pozwala na rozwinięcie wyobraźni. Może nam zagwarantować oddalenie się w niezwykły i nieznany nam świat, bez ruszanie się z miejsc. Myślę, że nawet osoba dorosła może powrócić do tej książki, by przypomnieć sobie lata dzieciństwa i na nowo ją zinterpretować, odnaleźć wcześniej niezauważalne dla niego elementy, które teraz mogą nabrać znaczenia.

Tralalalalalala - 20 czerwca 2013 00:55


Jak byłem mały to nie lubiłem tej opowieści. Być może nie zrozumiałem jej w pełni. Jak dorosłem, to nie omieszkałem sobie odświeżyć. I wtedy doceniłem tą bajkę – niebajkę. Absurdalny humor, ciekawe aluzje, plejada postaci reprezentujących przeróżne ludzkie charaktery. To można czytać wielokrotnie i za każdym razem znajdując inne „ukryte” przez autora prawdy. Nie jest więc dziwne, że książka była wielokrotnie ekranizowana.

Dark Noise - 16 czerwca 2013 11:28


Przepiękna bajka, do której można wracać wielokrotnie, i która nigdy się nie nudzi. Tak na prawdę nie powinna być adresowana tylko do dzieci, bo niesie ze sobą konkretne przesłanie i wielu elementów dzieci mogą nie zrozumieć. Bajka wciąga, jest interesująca, z niebanalnym humorem i bardzo bogatymi i wyrazistymi postaciami. Szczególnie zapadają w pamięć Kot i Szalony Kapelusznik. W wersji okrojonej może być odpowiednia dla dzieci.

Pharea - 8 maja 2013 07:41


Kolejna bajka z mojego dzieciństwa. Ulubiony bohater – kot… dlaczego? Ciężko odpowiedzieć, przecież jest on tajemniczy, trochę złośliwy, trochę zabawny, egoistyczny i przede wszystkim tajemniczy. Książka wspaniale przedstawia ludzkie charaktery, które zostają wcielone w przeróżne postacie i istoty. To książka, która może przestraszyć, zasmucić, ale również rozbawić, zaintrygować. Pozwala przenieść się do świata, który nie do końca jest piękny i idealny.

Kolka - 7 maja 2013 20:50


Historię Alicji nazywać oklepaną to jawne nadużycie. Owszem jest to znana opowieść, ale z pewnością nie oklepana. Mnogość aluzji, absurdów (które można odczytać na wiele sposobów), smaczków, zawirowań akcji i ciętej satyry do dziś może zadziwiać. I wbrew pozorom nie jest to książka dla dzieci (jak czytałam będąc dzieckiem, nie polubiłam tej książki). Wiele z elementów powieści dzieci najzwyczajniej nie zrozumieją.

Doris - 4 maja 2013 18:41


Historia Alicji jest dość oklepanym tematem. Jednak nadal urzeka magią.

Aleksandra Skibińska - 5 kwietnia 2013 22:50


Kto nie zna historii Alicji i jej magicznej przygody. Zawsze marzyła mi się podobna historia, niestety nie było mi dane,

Katicaa88 - 5 kwietnia 2013 12:41


Świetna lektura, ale nie do jednokrotnego czytania, bo z każdym następnym razem wyłapuje się coraz to nowe smaczki i aluzje. Koniecznie trzeba mieć w domu - dla dzieci wersję papierową (nie uważam, że dziecko się wystraszy, trzeba tylko trochę tłumaczyć przy czytaniu), jak podrosną, jak najbardziej na czytnik :)

Agnieszka Kolano - 1 kwietnia 2013 10:48


Moim zdaniem książka błędnie przez wiele osób zaliczana do grona książek dla dzieci. Z uwagi na mnogość aluzji i zawiłość językową dużo bardziej nadaje się jako pozycja dla czytelnika dorosłego. Dzieci można nią co najwyżej wystraszyć.

Artem - 25 marca 2013 20:48


"Alicja", to jest taka książka, którą trzeba przeczytać kilka razy. Pierwszy raz, jako dziecko, drugi raz, jako nastolatek, trzeci raz w wieku dojrzałym, czwarty raz - własnym dzieciom i piąty - wnukom. I za każdym razem treść będzie inna.

Ignam - 23 marca 2013 23:17


Czytałem wielokrotnie. Zawsze odkrywałem coś innego. Niezwykła książka. Absurd na absurdzie, ale o to właśnie chodzi. Powstało kilka ekranizacji. Lepszych i gorszych (najbardziej moim zdaniem ducha oddaje wersja Hallmark).

Cezary Kolczuga - 23 marca 2013 13:16


Książka na której uczyłam się czytać. Nie pamiętam ile razy już ją czytałam, ale wiem, że przeczytam ją jeszcze kilka, jeśli nie kilkanaście razy! Pozycja obowiązkowa dla wszystkich!

Ailuj - 23 marca 2013 13:08


Chyba każdy zetknął się choć raz z biegnącym białym kólikiem lub z usmiechem bez kota. Przyznam, że choć nie jest to jedna z moich ulubionych bajek, to jednak chylę czoła przez fantazją autora.

Beata Wieczorek - 22 marca 2013 13:34


Przygody Alicji są pełne fantastycznych stworzeń oraz tak ciekawych zwrotów akcji, że książkę czytałam parę razy. Jednak zawsze ulubionym bohaterem będzie kot:)

Daria Zychowicz-Kluba - 20 marca 2013 15:02


Niestety nigdy nie byłam fanką Alicji. Przeczytałam raz i mi wystarczyło. Jakoś ten świat królika i innych stworów nie zachwycił mnie. Ale jeśli ktoś lubi taki baśniowy świat, to może to byc książka dla niego. Lecz mała rada - zanim ktoś obejrzy film, to może jednak książka powinna pojawić się pierwsza :)

Panna z mokrą głową - 20 marca 2013 14:36

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj