ebook Abchazja - Wojciech Górecki

Abchazja

Abchazja ma swoje terytorium, granice i obywateli. Prezydenta, premiera, parlament i armię. Centralna Komisja Wyborcza organizuje wybory, poczta emituje znaczki. Trzydziestoletni helikopter Abchaskich Linii Lotniczych wozi pasażerów z Suchumi do wysokogórskiego Pschu, a obywateli informują agencja Apsnypress, telewizja, radio, gazety, internet.

Wojciech Górecki jest jedną z nielicznych osób, które miały okazję obserwować, jak w ciągu dwudziestu lat rodzi się, rozwija i chyli ku upadkowi abchaskie parapaństwo o spornych granicach i niejasnym statusie. Polska nie uznaje Abchazji, uważając ją za część Gruzji. Tego samego zdania jest reszta świata – z wyjątkiem Rosji, Nikaragui, Wenezueli, Nauru, Vanuatu i Tuvalu. Uznanie Abchazji i coraz liczniejszych państw o podobnej genealogii zrodziłoby dziesiątki nowych konfliktów i wywróciło do góry nogami międzynarodowy ład…

Abchazja zamyka kaukaski tryptyk Wojciecha Góreckiego, rozpoczęty Planetą Kaukaz i Toastem za przodków.

Dodaj komentarz


Trudno Abchazję nazwać krajem. To sporna kwestia. Sytuacja tego regionu jest delikatnie mówiąc dziwna. Reportaże z tego miejsca są zaskakujące w pewnym sensie nawet surrealistyczne.

Cezary Kolczuga - 16 kwietnia 2013 18:18


Książka przedstawia kraj o ciekawej sytuacji, kraj o którego istnieniu wcześniej nie miałam nawet pojęcia. Jest więc to ciekawa i pouczająca lektura.

Aleksandra Skibińska - 16 kwietnia 2013 18:03

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj