Zapowiedzi książkowe na maj – znajdź tytuł dla siebie!

Nadchodzące tygodnie dostarczą prawdziwej czytelniczej uczty, a zapowiedzi książkowe są tak różnorodne, że każdy znajdzie coś ciekawego. Do wyboru jest coś zarówno dla wielbicieli miłosnych uniesień, jak i mrożących krew w żyłach policyjnych śledztw. Na jakie tytuły warto czekać?

Coś dla spragnionych mocnych wrażeń

Ostatnie życie” Petera Nyströma i Petera Mohlina to książka dla fanów serii kryminalnych. To pierwszy tom z agentem FBI Johnem Adderleyem. Po tym jak przenika do kartelu narkotykowego, ma zeznawać w toczącym się procesie. Po objęciu programem ochrony świadków na własną prośbę ma być przeniesiony do Szwecji. Wszystko dlatego, że trafiły do niego akta z dawnej sprawy zaginięcia i ma zamiar przyjrzeć się temu bliżej. To jeden z debiutów literackich, które spotkały się z uznaniem w wielu krajach, a Czytelnicy już nie mogą doczekać się kontynuacji.

Skandynawskie kryminały kojarzą się z dużym napięciem i mrocznymi historiami. Trudno o nich zapomnieć nawet po zakończeniu lektury. Norweską premierą, na którą z pewnością warto czekać, jest książka Nieobliczalni” Jørna Liera Horsta i Thomasa Engera. Sofia Kovic zostaje zabita jednym strzałem na progu własnego domu. Świadek zdarzenia, Iselin, kilkadziesiąt godzin później walczy o życie, w międzyczasie jej ojciec zabija mężczyznę. Jest tajemnica, intryga i mroczna część ludzkiej natury.

Osoby, które lubią kryminały naszych rodzimych pisarzy, powinny spojrzeć na tytuł Krew z krwi” Przemysława Piotrowskiego. Autor jest znany od kilku lat, a teraz powraca z kolejną nietuzinkową fabułą. Głównym bohaterem jest… autor kryminałów. Nie ma w tym nic dziwnego do chwili, kiedy okazuje się, że ktoś morduje zgodnie z tym, co zawarł w swojej twórczości.

Coś dla szukających uniesień, wielkich miłości i rozczarowania

Zapowiedzi książkowe muszą uwzględniać literaturę obyczajową. Pierwszą propozycją z tej kategorii jest książka Rozrzucone” Liliany Hermetz. To rodzinna opowieść, której akcja rozgrywa się w XX i XXI wieku na terenie trzech państw. Po II wojnie światowej Maria mieszka wraz z mężem w Alzacji, gdzie prowadzi restaurację. Z jednej strony chce zapomnieć o tym, co przeżyła, z drugiej podtrzymać kontakt z rodziną z Podkarpacia. Każda z poznawanych podczas lektury bohaterek ma swoje własne tajemnice i problemy, a rodzinne sekrety przeplatają się z polską mentalnością i kompleksami.

Warto zainteresować się także książką Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Marieke Lucas Rijneveld zaprasza nas do niewielkiej holenderskiej wioski i przedstawia rodzinę rolników. Kiedy najstarszy syn ginie, życie i atmosfera w domu całkowicie się zmieniają. Ból po stracie sprawia, że pozostałe dzieci są zaniedbane. W ich głowach pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości, towarzyszy im strach i niepokój. Rodzą się obsesje i fascynacje. Nie jest to pozycja, przy której Czytelnicy będą się uśmiechać. Raczej skłania do zadumy i wywołuje nieprzyjemne dreszcze.

Coś dla tych, którzy lubią zgłębiać przeszłość - historyczne zapowiedzi książkowe

Wśród nadchodzących premier jest kilka książek historycznych, które z pewnością docenią osoby lubiące zgłębiać sekrety historii. Zacznijmy od tytułu Historia Polski. Średniowiecze” Stanisława Szczura. To prawdziwe kompendium wiedzy na temat tego okresu. Znajdują się w niej liczne ilustracje, wykresy i mapy. Książkę można potraktować jako podręcznik akademicki, ale będzie prawdziwą gratką także dla pasjonatów.

Drugą ciekawą pozycją jest Polska i trzy Rosje” Andrzeja Nowaka, w której można przybliżyć sobie wizję geopolityczną Józefa Piłsudskiego. Autor próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących tego, czy gdyby Piłsudski postąpił inaczej, miałoby to znaczący wpływ na historię. Nowak rozpoczyna swoje wywody od chwili ucieczki Piłsudskiego ze szpitala psychiatrycznego, by następnie snuć opowieść o rewolucji i wojnie domowej w Rosji.

Coś dla osób szukających książek o ludzkiej psychice

Na koniec warto wspomnieć o tytułach z dziedziny psychologii i rozwoju osobistego. W ostatnich miesiącach coraz więcej osób odczuwa lęk i niepokój w związku z obecną sytuacją. Dlatego też książką, po którą warto sięgnąć, jest Lęk”. Autor, Thich Nhat Hanh, był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Poprzez własne doświadczenia pokazuje, w jaki sposób można rozpoznać lęki, by nauczyć się przekształcać je w drogę do wolności.

Interesującą propozycją jest również książka Narcyz” Alexandra Lowena. Zrywa z opinią, jakoby osoba z osobowością narcystyczną kochała tylko siebie. Mówi o tym, że chodzi o  zaprzeczenie i brak akceptacji własnego „Ja”, czego efektem jest tworzenie maski.

Życzymy zaczytanego maja!