Oblicze książek, które pokochasz – jakie są zalety e-booków?

Tak samo, jak wobec wszystkich nowości początkowo do e-booków podchodzono ostrożnie. Jednak nawet zagorzali wielbiciele książek z czasem zaczęli się do tego rozwiązania przekonywać. Jeżeli jeszcze nie masz własnej kolekcji książek w wersji elektronicznej, sprawdź, jakie są zalety e-booków, a z pewnością nabierzesz ochotę na ich lekturę.

Nie ulega wątpliwości, że e-booki wciąż zyskują na popularności. Wynika to m.in. z rozwoju cyfryzacji, ze zmiany podejścia do książek i zawirowań, jakie zdominowały styl życia. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Czy zalety e-booków mogą wygrać z książką papierową?

Książkoholicy podkreślają, że e-book nie jest w stanie zastąpić dotyku, zapachu i wrażeń, jakie daje książka w wersji papierowej. Jest to jedyny argument, z którym trudno się spierać. Jednak transformacja cyfrowa dotyka wszystkich dziedzin życia i w ten sam sposób można postrzegać również to, co dotyczy innych form rozrywek. Coraz więcej czasopism wydawanych jest tylko w wersji elektronicznych. Coraz mniej kupuje się filmów na DVD na rzecz wykupienia dostępu do platformy. Przykłady można mnożyć. Książki elektroniczne wiążą się z szeregiem korzyści. Ich udział w rynku czytelniczym rośnie, a można podejrzewać, że tendencja ta będzie się wciąż umacniać. Oto 7 największych zalet e-booków.

  1. Łatwa dostępność

Aby wyposażyć swoją biblioteczkę w nowy e-book, wystarczy dostęp do Internetu. Księgarnie internetowe pracują przez cały tydzień, nie musisz czekać, aż ktoś zapakuje książkę i wyśle. Każdy książkoholik wie, czym jest niecierpliwe oczekiwanie na kuriera z najnowszym tytułem ulubionego autora. Przy e-bookach tego nie ma – od razu po zakupie możesz cieszyć się lekturą.

  1. Troska o ekologię

Inicjatywy proekologiczne są wyjątkowo na czasie. Ekolodzy i naukowcy nieustannie podkreślają, że należy rozszerzyć działania mające chronić środowisko naturalne. E-booki doskonale się w te potrzeby wpisują! Skoro książka nie wymaga druku, to wykorzystuje się mniej papieru, a tym samym nie trzeba ścinać tylu drzew.

  1. Nie zajmują miejsca w domu

Powszechne jest powiedzenie, że nie ma czegoś takiego jak za dużo książek, może być tylko za mało półek. Teoretycznie tak, ale dom nie jest z gumy i w pewnym momencie nie będzie gdzie postawić kolejnego regału. Alternatywą jest oddanie części książek, co jest trudne dla wielbiciela literatury, albo inwestycja w czytnik e-booków. Wybór jest prosty.

  1. Opcja przeszukiwania treści

Są pewne fragmenty książek, do których czasem się wraca. W przypadku książki w wersji papierowej może to nieco potrwać. Natomiast w e-booku przeszukanie tekstu zajmuje zaledwie chwilę. Jeżeli często czytasz książki naukowe, uczysz się z nich do egzaminów, uzupełniasz literaturę do pracy dyplomowej lub magisterskiej, docenisz to szczególnie.

  1. Wygoda w trakcie czytania

Nawet jeśli będziesz czytać pokaźne tomiszcze, Twoje ręce tego nie odczują. Czytnik jest znacznie lżejszy od książki. Ile razy miałeś problem ze zbyt małą czcionką i męczliwością oczu? To kolejna rzecz, za którą pokochasz e-booki – wielkość czcionki możesz dopasować do swoich własnych potrzeb.

  1. Czytasz gdzie chcesz

E-booka na użytek własny możesz mieć nie tylko na czytniku, ale również w komputerze, chmurze, telefonie. Oznacza to, że możesz czytać wszędzie, gdzie chcesz. Nie musisz nosić ze sobą kilkunastu tomów, bo masz je we własnej kieszeni.

  1. E-booki idealne w czasie pandemii

Miniony rok był szczególny i trudny dla wszystkich, ale przy tym pokazał, jak ważne są zdobycze technologii. Nie trzeba chodzić do biblioteki, jeździć do księgarni, ani nawet czekać na kuriera. Wystarczy, zamiast zwykłej książki kupić e-booka i zminimalizować liczbę kontaktów z innymi ludźmi.