Dlaczego czytanie dzieciom jest ważne?


Często można usłyszeć lub przeczytać, że czytanie dzieciom sprzyja ich rozwojowi i ubogaca słownictwo, ale to tylko dwie z wielu zalet. Jakie są pozostałe i kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie lektury z pociechą?

Jak mówią badania, na wspólne czytanie wystarczy poświęcić zaledwie 20 minut dziennie, by dziecko czerpało wiele korzyści, niezależnie od tego, w jakim jest wieku. Głośne czytanie można rozpocząć tuż po urodzeniu. I chociaż maluszek nie będzie rozumiał, o czym jest opowieść, będzie słuchać, a to też jest bardzo ważne.

Nauka języka… od urodzenia

Niektórzy rodzice zastanawiają się, jaki jest sens czytania maluchowi, który jeszcze nie potrafi mówić. Prawda jest jednak taka, że już wtedy stymuluje się pracę mózgu i usprawnia jego rozwój. Poszczególne ośrodki mózgu dojrzewają w innym tempie i zanim dziecko zacznie mówić, musi stworzyć słownik bierny, czyli rozumieć mowę. Im więcej będzie mieć kontaktu z językiem, tym mniej problemów z nim może mieć w przyszłości, kiedy już dojdzie słownik czynny, czyli mowa.

Czytanie buduje więzi

Przede wszystkim poprzez wspólne czytanie rodzic daje sygnał swojemu dziecku, że jest z nim tu i teraz, poświęca mu 100% czasu. To pomaga budować więzi, zbliża, często dziecko w tym czasie się przytula i zaspokaja potrzebę bliskości. Codzienna lektura może być chwilą wyciszenia, odpoczynkiem, pozwoli zrelaksować się i dziecku i rodzicowi.

Książki są ważne dla rozwoju emocjonalnego i społecznego

W książkach dla dzieci każdy bohater ma jakieś przygody, które dla malca mogą okazać się interesujące. Będą go zachęcać do śledzenia akcji, skupienia uwagi. Poprzez lekturę maluch rozbudza swoją ciekawość, obserwuje, jakie emocje towarzyszą bajkowym postaciom. Uczy się je nazywać, a później wyrażać. Oznacza to, że książki stymulują jego inteligencję emocjonalną. Dziecko łatwiej radzi sobie ze swoimi emocjami i uczy się empatii. Jednocześnie poszerza swoje słownictwo i ma większą swobodę wypowiedzi, aniżeli jego rówieśnicy, którzy z książkami kontaktu nie mają lub jest on sporadyczny.

Czytanie od małego pomaga w szkole

Książki fenomenalnie rozbudzają wyobraźnię. Obserwując ilustracje lub słuchając tego, co rodzic czyta, dziecko puszcza wodze fantazji. Może przewidywać, co stanie się później, co spotka bohaterów, a tym samym usprawnia się jego myślenie przyczynowo-skutkowe. Słuchacz musi się także skupić na fabule książki i zapamiętać to, co jest istotne dla późniejszych wydarzeń. Będzie to bardzo istotne, kiedy już siądzie w szkolnej ławie i konieczne będzie czytanie ze zrozumieniem. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że lektura zwiększa zasób słownictwa nie tylko podczas wypowiedzi ustnych, ale także na sprawdzianach i wypracowaniach. Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że nie będzie problemów z ortografią ani z nauką samodzielnego czytania.

Czytanie jest rozrywką

Rodzic, który pokazuje, że czytanie sprawia mu przyjemność, daje świadectwo swojemu dziecku. Kiedy od początku będzie mieć świadomość, że czytanie książek jest atrakcyjną formą rozrywki, z chęcią sięgnie po książkę, kiedy pojawi się nuda. Ponadto zmniejsza prawdopodobieństwo kłopotu z uzależnieniem od mediów.

Dlatego drodzy rodzice,
Czytajcie dzieciom codziennie!