8 ekranizacji, które są bardziej znane niż książka

Są takie filmy, które od razu kojarzymy z książką. „Harry’ego Pottera”, "Igrzyska śmierci" albo „Władcę pierścieni” zna chyba każdy. Jednak jest wiele filmów, których wcale z książkami nie kojarzymy, a które zdobyły uznanie w oczach widzów i krytyków.

Powszechnie panuje opinia, że żadna ekranizacja nie jest tak dobra, jak książka, na podstawie której powstała. Mimo to są wyjątki, kiedy film nie tylko przewyższa popularnością książkę, ale wiele osób nie wie, że inspiracją do ich nakręcenia była literatura. Jakie tytuły mogą zaskakiwać?

 1. „Szklana pułapka” 
  Głównym bohaterem jest detektyw John McClane mający za zadanie odbicie wieżowca z rąk terrorystów. Ta produkcja to prawdziwa klasyka wśród filmów sensacyjnych. Większość osób widziała go chociaż raz, ale już niewiele czytała powieść „Nothing Lasts Forever” Rodericka Thorpa, na podstawie której ją nakręcono. 

 2. „Młodzi gniewni” 
  To kolejna ponadczasowa produkcja, do której czasem się wraca. Inspiracją do nakręcenia tego filmu była książka zawierająca wspomnienia amerykańskiej pisarki LouAnne Johnson z czasu, gdy pracowała w szkole dla trudnej młodzieży.

 3. „Tańczący z wilkami” 
  Film nakręcono na podstawie książki o tym samym tytule – „Tańczący z wilkami” Michaela Blake’a. Opowiada o amerykańskim oficerze, który po tym, jak trafia na pogranicze, zaprzyjaźnia się z Indianami. Początkowo  historia oficera miała być tylko scenariuszem filmowym, ale nie
  skończyło się to sukcesem. Film wyprodukowano dopiero wtedy, kiedy autor przekształcił treść na powieść. Chociaż ekranizacja jest już dość stara, do teraz fani westernów do niej wracają.

 4. „Psychoza” 
  „Psychozy” Alfreda Hitchcocka też nie trzeba nikomu przedstawiać, ale nie wszyscy wiedzą, że film powstał na podstawie książki Roberta Blocha o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest Norman Bates – właściciel motelu borykający się z rozdwojeniem osobowości. Dobra wiadomość dla wielbicieli dreszczowców jest taka, że w 2019 roku książkę wznowiono.

 5. „Zakochana złośnica” 
  Zabawny film młodzieżowy, którego akcja rozgrywa się w amerykańskim liceum. To historia dwóch stanowiących swoje przeciwieństwo sióstr, z których pierwsza cieszy się popularnością, drugą uważa się za złośnicę. Któż by pomyślał, że inspiracją do jego nakręcenia było „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira?

 6. „Skazani na Shawshank” 
  Film opowiada o oskarżonym o morderstwo bankierze, który skazany na dożywocie próbuje najpierw dostosować się do więziennego życia, a później pracuje nad planem ucieczki. Ta doceniona przez widzą i krytyków produkcja powstała na podstawie książek Stephena Kinga.

 7. „Pani Doubtfire” 
  To ciepła i zabawna produkcja z Robinem Williamsem w roli głównej. Po rozstaniu z żoną Daniel Hillard przebiera się za nianię, by opiekować się swoimi dziećmi. Pierwowzorem do nakręcenia tej opowieści była książka znanej pisarki Anne Fine „Madame Doubtfire”.

 8. „Shrek” 
  I na koniec jedna z najbardziej znanych animacji – „Shrek”. Zanim jego przygody mogliśmy śledzić na ekranie, dostępna była książka. Już w 1990 roku William Steig napisał opowieść o brzydkim i złym zielonym stworze będącym pierwowzorem filmowego Shreka.